CHEM 361 Name Name Name Name Name Assignment 10 (ouToF25 PTS) Complete this assi
ID: 913929 • Letter: C
Question
CHEM 361 Name Name Name Name Name Assignment 10 (ouToF25 PTS) Complete this assignment by working with your classmates. Please hand in one paper per group. The assignment must be handed in by the end ofclass. It will be graded on effort, as well as results. 1. Imagine 0.30 mol of a perfect gas with molar mass 32.0 g/mol. The gas is in a 3-dimensional box of length 2.0 m and height 0.5 m and depth 0.5 m. 10% of the molecules are traveling at a speed of 200 m/sec; 20% of the molecules are traveling at a speed of 300 m/sec; 40% of the molecules are traveling at a speed of 500 m/sec; 20% of the molecules are traveling at a speed of 700 m/sec; 10% of the molecules are traveling at a speed of 800 m/sec. What is the pressure exerted by this gas? Include units with your answer. 20, M 2. Calculate c for Ne at 10.0 K, 100.0 K and 1000.0 K. Are these values dependent on the pressure of the gas? 3. What is the ratio of the cof H2 to the cof Heat 25.00 C? Is this ratio temperature-dependent? RT 11,18Explanation / Answer
2 )
at 10.0 K
Ne molar mass = 20.2 g/mol = 20.2 x 10^-3 kg /mol
C = sqrt (3 RT/M) = sqrt (3 x 8.314 x 10.0 / 20.2 x 10^-3)
C = 111.1 m/sec
at 100.0 K
C = sqrt (3 RT/M) = sqrt (3 x 8.314 x 100.0 / 20.2 x 10^-3)
C = 351.4 m/sec
at 1000.0 K
C = sqrt (3 RT/M) = sqrt (3 x 8.314 x 1000.0 / 20.2 x 10^-3)
C = 1111.2 m /sec
yes .these depends on pressure because PV = RT
so we can use another formula : C = sqrt (3 PV / M)
3)
CH2 / CHe = sqrt (M2 / M1) = sqrt (4 /2) = 1.732
CH2 / CHe = 1.732
yes . this ratio temperature dependent .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.