A piece of iron (specific heat capacity = 0.452 J. g ^-1. Degree C^1) with a mas
ID: 912895 • Letter: A
Question
A piece of iron (specific heat capacity = 0.452 J. g ^-1. Degree C^1) with a mass of 54.3218 g is heated in a water bath until it reaches a temperature of 98.2 degreeC. The iron is then transferred into a calorimeter (nested Styrofoam cups) that contains 68.5314 g of water initially at 22.1 degreeC. The final temperature of the entire system is 27.5 degreeC. The specific heat capacity of water is 4.184 J. g^-1 degree C ^-1. Based on this information, determine the value of the calorimeter constant. C_cal When 60.0 mL of a 0.400 M solution of HNO_3 is combined with 60.0 mL of a 0.400 M solution of NaOH in the calorimeter described in question #1. the final temperature of the solution is measured to be 26.6 degreeC. The initial temperature of the solutions is 24.0 *C. Assuming the specific heat capacity of the final solution is 3.90 J g^-1 degreeC^-1 and the density of the final solution is 1.04 g/mL. calculate q_rxn. HNO_3(aq) + NaOH(aq) rightarrow H_2O(1) + NaNO_3(aq)Explanation / Answer
Solution :-
Q1). 1
Using the data of the iron lets calculate the heat lost by iron
q= m*c*delta T
= 54.3218 g* 0.452 J per g C *( 98.2 C -27.5 C)
= - 1736 J
Now lets calculate the amount of the heat absorbed by water using the data of water
q= m*c*delta T
= 68.5314 g* 4.184 J per g C* (27.5 C – 22.1 C)
= 1548.4 J
Now lets find the amount of heat abosorbed by calorimter
q cal = q iron - q water
= 1736 J – 1548.4 J
= 187.6 J
Now lets calculate the calorimeter constant
C cal = q/ delta T
= 187.6 J / (27.5 C – 22.1 C)
= 34.74 J/oC
So the calorimeter constat is 34.74 J / oC
Q2)
Volumes of the solutions are additive
So total volume of the solution = 60 ml +60 ml = 120 ml
Density = 1.04 g/ml
Mass of solution = volume * density
= 120 ml * 1.04 g/ml
= 124.8 g
Change in temperature = 26.6 C – 24.0 c = 2.6 C
Heat capacity of solution = 3.90 J/gC
Now lets calculate the amount of the heat given off by the reaction
Q= m*c*delta T
= 124.8 g * 3.90 J per g C * 2.6 C
= 1265.47 J
Now lets calculate the moles of the reactant
Moles = molarity * volume in liter
Moles of HNO3 = 0.400 mol per L * 0.060 L = 0.024 mol
Moles of NaOH = 0.400 mol per L * 0.060 L = 0.024 mol
Mole ratio of the reactants is 1:1 and moles are same
Thefore
Delta H rxn = (1265.47 J * 1 mol / 0.024 mol )*(1 kJ/1000 J) = 52.73 kJ/mol
Since the temperature is rising means heat is given off so the reaction is exothermic
Therefore we use negative sign to write the delta H rxn
So the delta H rxn = - 52.73 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.