At 35°C, K = 1.6105 for the following reaction. 2 NOCl(g) equilibrium reaction a
ID: 911560 • Letter: A
Question
At 35°C, K = 1.6105 for the following reaction. 2 NOCl(g) equilibrium reaction arrow 2 NO(g) + Cl2(g) Calculate the concentrations of all species at equilibrium for each of the following original mixtures. 2 NOCl(g) equilibrium reaction arrow 2 NO(g) + Cl2(g)
(a) 2.5 mol of pure NOCl in a 2.2-L flask NOCL NO Cl2
(b) 7.8 mol of NO and 3.9 mol of Cl2 in a 1.0-L flask NOCL NO Cl2
(c) 1.7 mol of NOCl and 1.7 mol of NO in a 1.8-L flask NOCl NO Cl2
(d) 3.9 mol of NO and 1.3 mol of Cl2 in a 1.0-L flask NOCl NO Cl2
(e) 3.0 mol of NOCl, 3.0 mol of NO, and 1.5 mol of Cl2 in a 1.5-L flask NOCl NO Cl2
(f) 1.13 mol/L concentration of all three gases NOCl NO Cl2
Explanation / Answer
2NOCl(g) <---> 2NO(g) + Cl2(g)
K = [NO]^2[Cl2]/[NOCl]^2
1.6*10^(-5) = [NO]^2[Cl2]/[NOCl]^2
a) Concentration of NOCl = 2.5/2.2 = 1.14 M
Concentration of NO = 2x = 0.006 M
Concentration of Cl2 = x = 0.003 M
1.6*10^(-5) = 2x*x/(1.14-x)^2
x = 0.003 M
b)
Concentration of NOCl = 2x =
Concentration of NO = 7.8/1= 7.8-2x = M
Concentration of Cl2 = 3.9/1 = 3.9-x = M
1.6*10^(-5) = ((7.8-2x)^2(3.9-x))/(2x)^2
solve for x you will get all
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.