At 25 °C, you conduct a titration of 15.00 mL of a 0.0300 M AgNO3 solution with
ID: 999646 • Letter: A
Question
At 25 °C, you conduct a titration of 15.00 mL of a 0.0300 M AgNO3 solution with a 0.0150 M NaI solution within the following cell:
Saturated Calomel Electrode || Titration Solution | Ag (s)
For the cell as written, what is the voltage after the addition of the following volume of NaI solution? The reduction potential for the saturated calomel electrode is E = 0.241 V. The standard reduction potential for the reaction
Ag+ + e- ---> Ag(s)
is E0 = 0.79993 V. The solubility constant of AgI is Ksp = 8.3 × 10-17.
a) .600 ml
b)12.10 ml
c)30.00 ml
d)39.40 ml
Explanation / Answer
Titration,
Ag+ + I- ---> AgI
a) 0.6 ml of 0.015 M NaI added
initial Ag+ = 0.03 M x 15 ml = 0.45 mmol
NaI added = 0.015 M x 0.6 ml = 0.009 mmol
[Ag+] remains = (0.45 - 0.009) mmol/15.6 ml = 0.028 M
E = (Eo + 0.0592 log[Ag+]) - 0.241
= [0.79993 + 0.0592 log(0.028)] - 0.241
= 0.47 V
b) 12.10 ml of 0.015 M NaI added
initial Ag+ = 0.03 M x 15 ml = 0.45 mmol
NaI added = 0.015 M x 12.10 ml = 0.1815 mmol
[Ag+] remains = (0.45 - 0.1815) mmol/27.1 ml = 0.0099 M
E = (Eo + 0.0592 log[Ag+]) - 0.241
= [0.79993 + 0.0592 log(0.0099)] - 0.241
= 0.44 V
c) a) 30 ml of 0.015 M NaI added
initial Ag+ = 0.03 M x 15 ml = 0.45 mmol
NaI added = 0.015 M x 30 ml = 0.45 mmol
Equivalence point
[Ag+] = sq.rt.(Ksp) = sq.rt.(8.3 x 10^-17) = 9.11 x 10^-9 M
E = (Eo + 0.0592 log[Ag+]) - 0.241
= [0.79993 + 0.0592 log(9.11 x 10^-9)] - 0.241
= 0.083 V
d) 39.40 ml of 0.015 M NaI added
Past equivalence point
initial Ag+ = 0.03 M x 15 ml = 0.45 mmol
NaI added = 0.015 M x 39.40 ml = 0.591 mmol
[Ag+] = Ksp/[I-] = 8.3 x 10^-17/2.6 x 10^-3 = 3.19 x 10^-14 M
E = (Eo + 0.0592 log[Ag+]) - 0.241
= [0.79993 + 0.0592 log(3.19 x 10^-14)] - 0.241
= -0.240 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.