Given are the following cell which is used to measure pH in solution. Pt, H 2 (1
ID: 910965 • Letter: G
Question
Given are the following cell which is used to measure pH in solution.
Pt, H2(1 bar) | HCl(aq) || AgCl(s) | Ag
Voltage in this cell at 298.15 is Ecell = 0.517 V
Calculate the pH of the solution.
Hints: You should find [H+] and you need the half-reaction for AgCl:
AgCl(s) + e- --> Ag + Cl- E0 = 0.22233V
You also need to find out the total reaction in the cell to find Q. The reaction is reduction on AgCl into Ag+ and Cl- and oxidation of H2 into H+. Be aware of coefficient in the chemical equation and amount of electrons.
Explanation / Answer
oxidation: H2---------------------> 2H+ + 2e- , E0 = 0.00V
reduction:
2AgCl(s) + 2e- --------------> 2Ag + 2Cl- E0 = 0.22233V
Ecell = E0cell -2.303RT/nF* log [H+]^2
Here R= universal gas constant 8.314 J/K mol
T = absolute temperature =25(0C)= 298k
F= faraday = 96500 Coloumb/mol
n = no of moles of electrons are transfered =2
2.303RT/F= 0.0591
Ecell = E0cell -(0.0591/n)* log [H+]^2
Ecell = E0cell -(0.0591/2)* log [H+]^2
0.517 =0.22233 - (0.0591)* log [H+]
0.29467 = - (0.0591)* log [H+]
4.99 = - log [H+]
4.99 = pH
pH = 4.99
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.