Given an interest rate of 7.05 percent per year, what is the value at Year 11 of
ID: 2774880 • Letter: G
Question
Given an interest rate of 7.05 percent per year, what is the value at Year 11 of a perpetual stream of $3,800 payments that begin at Year 18? (Enter rounded answer as directed, but do not use rounded numbers in intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Given an interest rate of 7.05 percent per year, what is the value at Year 11 of a perpetual stream of $3,800 payments that begin at Year 18? (Enter rounded answer as directed, but do not use rounded numbers in intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
1)
The total value of perpetuity is as follows:
=Cash flows/Discount rate
=3,800/7.05%
=$53,900
The present value of perpetuity at 11 year is as follows:
=53,900*Present value factor at 7.05% at 11th year
=53,900*0.475
=$25,602
Hence, it is $25,602.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.