The addition of hydrochloric acid to a silver nitrate solution precipitates silv
ID: 910635 • Letter: T
Question
The addition of hydrochloric acid to a silver nitrate solution precipitates silver chloride according to the reaction: AgNO3(aq)+HCl(aq)AgCl(s)+HNO3(aq) When you combine 90.0 mL of 0.250 M AgNO3 with 90.0 mL of 0.250 M HCl in a coffee-cup calorimeter, the temperature changes from 23.10 C to 24.47 C.
Calculate Hrxn for the reaction as written. Use 1.00 g/mL as the density of the solution and C=4.18J/gC as the specific heat capacity. (also please tell me the right UNIT of this question)
I HAVE TRIED:
23 / -23 / 45.8 /1031
Explanation / Answer
AgNO3(aq)+HCl(aq) -----> AgCl(s)+HNO3(aq)
No of mol of AgNO3 = 90/1000*0.25 = 0.0225 mol
No of mol of HCl = 90/1000*0.25 = 0.0225 mol
from calorimeter,
q absorbed = m*s*DT +
mass of solution = 90+90 = 180*1 = 180grams
specific heat of solution = 4.18 j/g.c
DT = 24.47-23.1 = 1.37
q absorbed = 180*4.18*1.37 = 1.0308 kj
DH = -q/n
= -1.308/0.0225 = -58.13 kj/mol.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.