How many grams of dipotassium succinate trihydrate (K2C4H4O4·3H2O, MW = 248.32 g
ID: 907654 • Letter: H
Question
How many grams of dipotassium succinate trihydrate (K2C4H4O4·3H2O, MW = 248.32 g/mol) must be added to 570.0 mL of a 0.0386 M succinic acid solution to produce a pH of 5.906? Succinic acid has pKa values of 4.207 (pKa1) and 5.636 (pKa2).
Hint: Succinic acid (H2C4H4O4) is a diprotic acid and the succinate ion (C2H4O42–) is the completely deprotonated form of succinic acid. The addition of the succinate ion to the solution results in a buffer. Since the desired pH of the solution is greater than pKa2 for succinic acid, we know that the solution contains a mixture of the succinate ion and the monoprotonated intermediate species (HC2H4O4–).
Explanation / Answer
moles of succinic acid = molarity (M) x volume (L) = 0.0386 x 0.570 = 0.022 mols
let all of succinic acid has dissociated into monoprotonated succinate, then
moles of HC2H4O4^- = 0.022 mols
let x moles of C2H4O4^2- is present in solution
then concentration remaining of HC2H4O4^- = 0.022 - x mols
Using Hendersen-Hasselbalck equation,
pH = pKa + log([base]/[acid])
Since pH is close to pKa2 we have,
5.906 = 5.636 + log(x/(0.022-x)
x = 1.86(0.022-x)
x = 0.041 - 1.86x
x = 0.0143 mols
So mass of dipotassium succinate trihydrate to be added to get 0.0143 mols in solution would be,
= moles x molar mass
= 0.0143 x 248.32 = 3.56 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.