Fill in the following reaction table with millimoles (to the nearest 0.01 mmol)
ID: 907615 • Letter: F
Question
Fill in the following reaction table with millimoles (to the nearest 0.01 mmol) for the reaction occurring when 42.5 mL of 0.396-M ammonia are mixed with 66.6 mL of 0.374-M hydrofluoric acid.
What is the final concentration of ammonium ion to three significant figures?
[NH41+] = M
How many mmols (three sig figs) of the limiting reactant are actually present at equilibrium? Note that this value is not based on the final amount shown in the reaction table because the reaction table assumes complete reaction (not an equilibrium) of the limiting reactant.
mmol
HF + NH3 F1- + NH41+ initial mmol delta mmol final mmolExplanation / Answer
mmole = molarity x volume
mmole of NH3 = 0.396 x 42.5 = 16.83 mmol
mmole of HF = 0.374 x 66.6 = 24.91 mmol
This is a 1 : 1 ratio reaction, so the limiting reagent would be NH3
Table:
HF + NH3 <===> F- + NH4+
initial 24.91 16.83 0 0 mmol
delta -16.83 -16.83 16.83 16.83 mmol
final 8.08 0 16.83 16.83 mmol
Final concentration of [NH4+] = 16.830 mmol = 0.01683/0.0425+0.0666) = 0.154 M
mmols of limiting reactant present at equilibrium,
7 x 10^-4 = x^2/(0.23-x)
x = 0.0127 M
mmoles of limiting reactant present at equilibrium = 9.35 mmol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.