2) Calculate the pH of a buffer solution that contains 0.20 M benzoic acid (C6H5
ID: 907410 • Letter: 2
Question
2) Calculate the pH of a buffer solution that contains 0.20 M benzoic acid (C6H5CO2H) and 0.15 M sodium benzoate (C6H5COONa). [Ka = 6.5 x 10–5 for benzoic acid]
3) You are asked to go into the lab and prepare an acetic acid - sodium acetate buffer solution with a pH of 4.00. What molar ratio of CH3COOH to CH3COONa should be used? (Ka of acetic acid is 1.8x10-5)
4)You have 500.0 mL of a buffer solution containing 0.30 M acetic acid (CH3COOH) and 0.20 M sodium acetate (CH3COONa). What will the pH of this solution be after the addition of 20.0 mL of 0.80 M NaOH solution? [Ka = 1.8 x10–5]
Explanation / Answer
2 ) pH of acidc buffer = pka + log(salt/acid)
pka of c6h5cooh = -log(6.5*10^(-5)) = 4.12
= 4.12+log(0.15/0.2)
= 3.99
3) pka of ch3cooh = -log(1.8*10^(-5)) = 4.74
pH of acidc buffer = pka + log(salt/acid)
4 = 4.74 + log(CH3COONa/CH3COOH)
(CH3COONa/CH3COOH) = 0.18
(CH3COOH/CH3COONa) = 1/0.18 = 5.55
4) No of moles of CH3COOH = 500/1000*0.3 = 0.15 mole
Noof moles of CH3COONa = 500/1000*0.2 = 0.1 mole
No of moles of NaOH added = 20/1000*0.8 = 0.016 mole
= 4.74+log((0.1+0.016)/(0.15-0.016))
= 4.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.