Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2) An aircraft has lift-off speed of approximately125km/h a. what maximum consta

ID: 1736559 • Letter: 2

Question

2) An aircraft has lift-off speed of approximately125km/h a. what maximum constant accerelation does this require if theaircraft is to be airborne after a take-off ran of 310m? b.what is the corresponding take-off time. c. if the craft continue to accerelate at this rate,what speed will reach 17.9 sec after it begins to roll? 2) An aircraft has lift-off speed of approximately125km/h a. what maximum constant accerelation does this require if theaircraft is to be airborne after a take-off ran of 310m? b.what is the corresponding take-off time. c. if the craft continue to accerelate at this rate,what speed will reach 17.9 sec after it begins to roll?

Explanation / Answer

initial velocity=u=0 final velocity=v=125km/h=34.72 m/s s=310 a=max accleration v2=u2+2*a*s 34.72*34.72=0+2*a*310 a=1.94 m/s2 (ans a) let take-off time =t s v=u+a*t 34.72=0+1.94*t t=17.9 s (ans b) let the speed of the craft after 17.9 s =V V=u+a*t V=0+1.94*17.9 V=34.73 m/s (ans c)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote