2) A particle moves on the xy-plane, starting from the origin at t = 0 with an i
ID: 1273779 • Letter: 2
Question
2) A particle moves on the xy-plane, starting from the origin at t = 0 with an initial velocity having an x component of 18 m/s and a y component of -11 m/s. The particle experiences an acceleration that is in the x direction given by ax = 6.2 m/s2. a) Determine the total velocity vector at any time. b) Calculate the velocity and speed of the particle at t = 5.0 s and the angle the velocity vector makes with the x-axis. c) Determine the x and y coordinates of the particle at any time t and its position vector at this time.
Explanation / Answer
(a) v = u + at
u = 18 i - 11 j
a = 6.2i
Hence, v = (18 + 6.2t)i - 11j
(b) At t = 5s,
v = (18 + 6.2*5)i - 11j = 49i - 11j
Speed = sqrt(492 + 112) = 50.22 m/s
(c)
s = ut + (1/2)at2
s = (18i - 11j)t + (1/2)(6.2i)t2 = (18t + 3.1t2)i - (11t)j ----- position vector.
x-component - (18t + 3.1t2)
y-component - (11t)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.