Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1a)(10 points) The reaction for the production of Fe metal from Iron (III) oxide

ID: 907334 • Letter: 1

Question

1a)(10 points) The reaction for the production of Fe metal from Iron (III) oxide is as follows: Fe2O3(s) + 3CO(g) 2Fe(s) + 3CO2(g) H = ? Use the equations below to calculate Ho for this reaction. a) 3 Fe2O3(s) + CO(g) 2Fe3O4(s) + CO2(g) Ho = 48.5 kJ b) Fe(s) + CO2(g) FeO(s) + CO(g) Ho = 11.0 kJ c) Fe3O4(s) + CO 3FeO(s) + CO2(g) Ho = 22 kJ

1b)When a 40 g sample of solid NaNO3 is dissolved in 100.0 g of water in a coffee-cup calorimeter, the temperature drops by 22.4 o C. a) Assuming that the specific heat of the solution is the same as that of pure water (4.18 J/gC), calculate the heat of solution of NaNO3 in kJ per mole. b) Is the reaction endothermic or exothermic? Explain your answer

Explanation / Answer

3Fe2O3+ CO----> 2Fe3O4+ CO2 dedlH = -48,5 KJ (1)

Fe3O4+ CO ---> 3FEO+ CO2 delH = 22 Kj (2)

multitplying the equation 2 by 2   2Fe3O4+ 2CO ----- > 6FeO+ 2CO2 delH= 44 Kj (3)

adding eq.2 and eq.3 3Fe2O3+ 2Fe3O4+ 3CO ---- > 2Fe3O4+ 6FeO + 3CO2 delH= -48.5+44= -4.5 KJ (4)

3Fe2O3+ 3CO ---> 6FeO + 3CO2 delG= -4.5 Kj Fe2O3+ CO---- 2FeO+ CO2 delH = -1.5 KJ (5)

Fe+ CO2----> FeO+ CO delH = -11 Kj or FeO + CO ---- > Fe+ CO2 delH = 11 Kj (6)

multiplying eq.6 by 2 gives 2FeO+ 2CO ---> 2Fe+ 2CO2 delH =22 Kj (7)

adding eq.5 and eq.7 gives Fe2O3+ 3CO+ 2FeO---> 2FeO+ 2Fe + 3CO2 delH= -1.5+22 =20.5 Kj

Fe2O3(s) + 3CO---> 2Fe+ 3CO2 delH= 20.5 Kj which is required reaction

1b. heat of solution = mcpdelT = 140 gm* 4.18 j/g.deg.c *-22.4= -13108.48 Joules. This reactio is endothermic since there is drop in temperature

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote