The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 904077 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 8.85-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb3 (aq). The Sb3 (aq) is completely oxidized by 43.7 mL of a 0.115 M aqueous solution of KBrO3(aq). The unbalanced equation for the reaction is
BrO3^- (aq) + Sb^3+ (aq) yields Br^- (aq) + Sb^5+ (aq)
Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.
Explanation / Answer
Balanced Reaction:-
BrO3-(aq) + 3Sb3+(aq) + 6H+ ---------> Br-(aq) + 3Sb5+(aq) + 3H2O
moles of KBrO3 used = molarity*volume of solution in litres = 0.115*0.0437 = 0.00503
Thus, moles of Sb3+ = 3*moles of BrO3- = 0.0151
Now, molar mass of Sb = 121.76 g/mole
Thus, mass of Sb in the ore = moles*molar mass = 1.836 g
% Sb = (mass of Sb/mass of sample)*100 = (1.836/8.85)*100 = 20.743 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.