A cylinder, with a piston pressing down with a constant pressure, is filled with
ID: 903824 • Letter: A
Question
A cylinder, with a piston pressing down with a constant pressure, is filled with 2.20 moles of gas (n1), and it's volume is 46.0 L (v1). 0.400 mole gas leak out, and the pressure and temperature remain the same, what is the final volume of the gas inside the cylinder?V2= ? L
B.) A sample of gas and a cylinder as the example and part has initial value of 42.0 L, and you have determined that it contains 2.00 moles of gas. The next day you noticed that some of the gas has leaked out. The pressure and temperature remain the same, but the Byam has changed to 10.5 L. How many moles gas (n2) remain in the cylinder ?
N2= ? Mole
A cylinder, with a piston pressing down with a constant pressure, is filled with 2.20 moles of gas (n1), and it's volume is 46.0 L (v1). 0.400 mole gas leak out, and the pressure and temperature remain the same, what is the final volume of the gas inside the cylinder?
V2= ? L
B.) A sample of gas and a cylinder as the example and part has initial value of 42.0 L, and you have determined that it contains 2.00 moles of gas. The next day you noticed that some of the gas has leaked out. The pressure and temperature remain the same, but the Byam has changed to 10.5 L. How many moles gas (n2) remain in the cylinder ?
N2= ? Mole
V2= ? L
B.) A sample of gas and a cylinder as the example and part has initial value of 42.0 L, and you have determined that it contains 2.00 moles of gas. The next day you noticed that some of the gas has leaked out. The pressure and temperature remain the same, but the Byam has changed to 10.5 L. How many moles gas (n2) remain in the cylinder ?
N2= ? Mole
Explanation / Answer
Answer - A) We are given, moles , n1 = 2.20 moles , V1 = 46.0 L , 0.400 mole gas leak out means
The final moles inside the cylinder, n2 = 2.20-0.400 = 1.80 moles , V2 = ?
We know at constant temp and pressure volume is directly proportional to the amount of gas means moles
V1/n1 = V2 /n2
V2 = V1 * n2 / n1
= 46.0 L * 1.80 mole / 2.20 mole
= 37.6 L
B) We are given, n1 = 2.00 moles , V1 = 42.0 L ,
Changed V2 = 42.0-10.5 = 31.5 L
We know at constant temp and pressure volume is directly proportional to the amount of gas means moles
V1/n1 = V2 /n2
n2 = V2 * n1 / V1
= 31.5.0 L * 2.00 mole / 46.0 L
= 1.37 mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.