A cylinder with a movable piston contains 13.7 moles of a monatomic ideal gas at
ID: 1486480 • Letter: A
Question
A cylinder with a movable piston contains 13.7 moles of a monatomic ideal gas at a pressure of 2.15 × 105 Pa. The gas is initially at a temperature of 300 K. An electric heater adds 51500 J of energy into the gas while the piston moves in such a way that the pressure remains constant. It may help you to recall that CP = 20.79 J/K/mole for a monatomic ideal gas, and that the number of gas molecules is equal to Avagadros number (6.022 × 1023) times the number of moles of the gas.
1)
What is the temperature of the gas after the energy is added?
K
2)
What is the change in volume of the gas?
m3
3)
How much work is done by the gas during this process?
J
Explanation / Answer
n = number of moles = 13.7 moles
P1 = initial pressure = 2.15 × 105 Pa
V1= initial Volume
T1 = temperature = 300 K
using the formula
P1 V1 = n R T1
(2.15 × 105 ) V1 = (13.7) (8.314) (300)
V1 = 0.16 m3
T2 = temperature after heat is added
Q = heat = 51500 J
Using the formula
Q = n Cp (T2 - T1) = 13.7 (20.79) (T2 - 300)
51500 = 13.7 (20.79) (T2 - 300)
T2 = 480.8
Using
the formula
V1 /T1 = V2/T2
0.16 / 300 = V2 / 480.8
V2 = 0.26 m3
work done = P (V2 - V1) = (2.15 × 105 ) (0.26 - 0.16) = 21500 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.