What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 903574 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 5.0? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), [A–]/[HA]. 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: The ratio of base to acid is Step 2: Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.
[acetate] = ____ M
Explanation / Answer
pKa = 4.76
pH = 5
buffer concentration = 0.15
[acetic acid] + [acetate] = 0.15M -------------------->1
Henderson-Hasselbalch equation
pH = pKa + log [aceate /acetic acid]
5 = 4.76 + log [aceate /acetic acid]
0.24 = log [aceate /acetic acid]
[aceate /acetic acid] = 1.738
[aceate ] = 1.738 x [acetic acid] ---------------------> 2
from 1 &2
[acetic acid] + 1.738 x [acetic acid] = 1.5
[acetic acid] = 0.55 M
[aceate ] = 0.95 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.