1st and 2nd Trial- 1mL of Amylase (.05%) 1mL of Starch (.30 wt%) 3mL of Buffer (
ID: 902885 • Letter: 1
Question
1st and 2nd Trial-
1mL of Amylase (.05%)
1mL of Starch (.30 wt%)
3mL of Buffer (4.5-5.5 pH)
All added to 20 mL of Water
3rd Trial-
2mL of Amylase
1mL of Starch
2mL of Buffer
All added to 20 mL of Water
4th Trial-
1mL of Amylase
2mL of Starch
2mL of Buffer
All added to 20 mL of water
Explanation / Answer
1mL of Amylase (.05%)
1mL of Starch (.30 wt%)
3mL of Buffer (4.5-5.5 pH)
All added to 20 mL of Water so now new volume will be 20+3+1+1 = 25mL
1) Total volume = 25 mL
2) Concentration of starch in pipette = 0.30%
3) Concentration of Amylase = 0.05%
4) Concentration of starch in reaction flask 1 and 2
we have 1mL of Amylase (.05%) 1mL of Starch (.30 wt%) 3mL of Buffer (4.5-5.5 pH) in reaction flask of total 25ml solution
0.30% means 0.30g in 100ml, which means 0.003g in 1ml, and it is getting diluted to 25ml
so now 0.003g in 25 ml so concentration will be 0.003/25 * 100 = 0.012%
5) Concentration of amylase in reaction flask 1 and 2
we have 1mL of Amylase (.05%) 1mL of Starch (.30 wt%) 3mL of Buffer (4.5-5.5 pH) in reaction flask of total 25ml solution
0.05% means 0.05g in 100ml, which means 0.0005g in 1ml, and it is getting diluted to 25ml
so now 0.0005g in 25 ml so concentration will be 0.0005/25 * 100 = 0.002%
similarly you can do rest (4 questions per one set can be answered)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.