1.Hydrogen gas can be produced in the laboratory through reaction of magnesium m
ID: 902819 • Letter: 1
Question
1.Hydrogen gas can be produced in the laboratory through reaction of magnesium metal with hydrochloric acid: Mg+ 2HCl-> MgCk + H22. What volume, in liters, of H2 at 25 degree Celsius and 0.975atmosphere pressure can be produced from reaction of 6.5 g of Mg with an excess of HCl? 1.Hydrogen gas can be produced in the laboratory through reaction of magnesium metal with hydrochloric acid: Mg+ 2HCl-> MgCk + H2
2. What volume, in liters, of H2 at 25 degree Celsius and 0.975atmosphere pressure can be produced from reaction of 6.5 g of Mg with an excess of HCl? Mg+ 2HCl-> MgCk + H2
2. What volume, in liters, of H2 at 25 degree Celsius and 0.975atmosphere pressure can be produced from reaction of 6.5 g of Mg with an excess of HCl?
Explanation / Answer
Mg+ 2HCl-> MgCl2 + H2
Number of moles of Mg = 6.5/24.3 = 0.2674 moles
Number of moles of HCl = 2 x number of moles of Mg = 0.5349 moles
So amount of HCl = 0.5349 x 36.5 = 19.52 g
Since 2 mol of HCl is needed to react with 1 mol of Mg, so Mg is clearly the limiting reagent
No. of mol of Mg reacted= 0.2674 moles
Thus, no. of mol. of H2 produced= 0.2674 moles
Mass of H2 produced = 0.2674 x 2 = 0.5348 gram
PV = n R T
0.975 x V = 0.2674 x 0.0821 x 298
V = 6.709 mL
= 0.006709 L
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.