Many power plants produce energy by burning carbon-based fuels, which also produ
ID: 902598 • Letter: M
Question
Many power plants produce energy by burning carbon-based fuels, which also produces carbon dioxide. Carbon dioxide is a greenhouse gas, so over-production can have negative effects on the environment. Use enthalpy of formation data to calculate the number of moles of CO2(g) produced per megajoule of heat released from the combustion of each fuel under standard conditions (1 atm and 25 °C).
(a) coal, C(s, graphite);
(b) natural gas, CH4(g);
(c) propane, C3H8(g);
(d) octane, C8H18(l) (Hf° = –250.1 kJ ·mol–1)
UNITS: mol * MJ^-1
Explanation / Answer
Standard enthalpy of formation:
1. C : 0 kJ/mol
2. CH4 : -74.81 kJ/mol
3. C3H8 : -103.8 kJ/mol
4. C8H18 : -250.1 kJ/mol
5. CO2 : -393.509 kJ/mol
6. H2O : -241.818 kJ/mol
7. O2 = 0 kJ/mol
A. C + O2 = CO2
dH of reaction = sum of formation enthalpies of products - sum of formation enthalpies of reactants
dH = -393.509 - 0 = -393.509 kJ
Ans : No of mole of CO2 produced per mega-joule= 1 megajoule/393.509 kJ= 106 / 393509 = 2.5 mol.MJ-1
B. CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
dH = [(-393.509) + 2(-241.818)] -[(-74.81) + 0]
=-802.335 kJ
No of mole of CO2 produced per mega-joule = 106/802335 = 1.2 mol.MJ-1
C. C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O
dH = [3(-393.509) + 4(-241.818)] -[(-103.8) + 0]
= -2044 kJ
No of mole of CO2 produced per mega-joule = 106 * 3 /2044000 = 1.46 mol.MJ-1 ...[ Multiplied by 3 because 3 mol of CO2 produced in a reaction]
D. 2C8H18 + 25O2 = 16CO2 + 18H2O
dH = [16(-393.509) + 18(-241.818)] -[2(-250.1) + 0]
= -10149 kJ
No of mole of CO2 produced per mega-joule = 106 * 16/10149000 = 1.57 mol.MJ-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.