Many power plants produce energy by burning carbon-based fuels, which also produ
ID: 901321 • Letter: M
Question
Many power plants produce energy by burning carbon-based fuels, which also produces carbon dioxide. Carbon dioxide is a greenhouse gas, so over-production can have negative effects on the environment. Use enthalpy of formation data to calculate the number of moles of C02(g) produced per megajoule of heat released from the combustion of each fuel under standard conditions (1 atm and 25 degree C). coal, C(s, graphite); natural gas, CH4(g); propane. C3H8(g); octane, C8H8(I) (delta Hf degree = -250.1 kJ . mol^-1).Explanation / Answer
The enthapy of Formation of CO2 and H2O is not given ,
Hf CO2 = -393KJ/Mol Hf H2O = 285.8KJ/Mol
a) C(s,graphite) + O2(g) CO2(g)
393 KJ energy is released from graphite from by 1 mole of CO2
1 KJ energy is released from graphite from 1/393 mole of CO2
106 J energy is released from graphite from (1/393x103) mole x106 of CO2 = 2.54 moles of CO2
b) CH4(g) + O2(g) CO2(g) + 2 H2O (l)
One mole combustion of CH4 ,release 2 moles of CO2 and releases 393 + 285.8x2 = 964.6 KJ
964.6KJ energy is released , to give 2 moles of CO2
1 joules energy is released , to give of 2/(964.6x1000) moles of CO2 is released
for 10 6 J energy is released , to give 2/(964.6x1000) X 106 = 2 moles of CO2 is released
Please post the remaining questions separately or solve similarly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.