Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Four astronauts are goint to make a voyage lasting 5 days. The carbon dioxide th

ID: 902235 • Letter: F

Question

Four astronauts are goint to make a voyage lasting 5 days. The carbon dioxide that they exhale must be removed from the cabin of the space craft, and a human body discharges about 9.60 Times 10^2 g of CO^2 g of CO_2/day. If the cabin of the space craft has a volume of 8.90 Times 10^4 L and the partial pressure of CO_2 must be maintained at not more than 4.1 torr at the cabin temperature of 27.0 degree C, what is the total weight of CO_2, expressed in kg, that must be removed from the cabin on this journey made by the four astronauts? Assume that the initial partial pressure of CO_2(g) in the cabin is zero at the start of the journey.

Explanation / Answer

nR = PV/T

n=PV/TR

n=0,0539474 atm*89000L/300 K * 0.082 L.atm/K.mol

n=195.04 mol CO2

CO2 g= 44.01 g/mol *195.04 = 8583.66 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote