A textile dryer is found to consume 4 m3/hr of natural gas with a calorific valu
ID: 901972 • Letter: A
Question
A textile dryer is found to consume 4 m3/hr of natural gas with a calorific value of 800 kJ/mole. If thethroughput of the dryer is 60 kg of wet cloth per hour, drying it from 55% moisture to 10% moisture,estimate the overall thermal efficiency of the dryer taking into account the evaporation heat of water only.Heat of evaporation for water 2260 kJ/kg
Ok forst the first part in the solutions it says:
60kg of wet cloth contains:
60 x .55kg water = 33 kg moisture
60x (1-.55) = 27 kg of bone dry cloth
As the final product contains 10% moisture, the moisture in the product is 27/9 = 3kg.
And so the moisture removed/hr = 33-3 = 30 kg/hr
This doesn't make sense to me. 27kg is bone dry, and 10% of that has moisture. So that would be 27*.10 = 2.7kg of extra moisture left over. Since that is more moisture that isn't removed, wouldn't that be 27-2.7= 24.3kg of water actually removed?
I don't understand where they got the 9 from 27/9 either.
Explanation / Answer
You are Wrong this time.
"27kg is bone dry, and 10% of that has moisture"---this doese not mean 10 % of 27 kg.
Total weight is x kg which contains 10 % i. e. 0.1 x kg of water.
So, x - 0.1 x = 27
Or, 0.9 x = 27
Or, x = 27/0.9 = 30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.