A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 1.90 m rope that is atta
ID: 2134301 • Letter: A
Question
A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 1.90 m rope that is attached in turn to the top of a 3.10 m tall pole. The ball is struck such that it moves horizontally around the pole. Immediately after the ball is struck, it moves at 5.30 m/s, and experiences a centripetal acceleration of 1.74g (where g is the acceleration due to gravity of a falling object near Earth's surface). If the resulting path of the ball is approximately a circle, what is the height h of the ball above the ground?
If you start over and hit the ball harder, such that it moves with speed 15.3 m/s at a height of 2.95 m, what would the centripetal acceleration of the ball have to be (as a multiple of g)?
Explanation / Answer
acceleration = a = v^2/r
a = 5.3^2 / 1.9
a = 14.78
centripetal acceleration = a*sintheta = 14.78 (h/1.9)
hence
14.78 (h/1.9) = 1.74g
hence
h = 2.192 m
a = v^2/r = 15.3^2/1.9 = 123.21
centripetal acceleration = 123.21(2.95/1.9) = 191.3 = 19.52g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.