The specific heat capacity of a pure substance can be found by dividing the heat
ID: 900740 • Letter: T
Question
The specific heat capacity of a pure substance can be found by dividing the heat needed to change the temperature of a sample of the substance by the mass of the sample and by the change in temperature. The heat capacity of a certain substance has been measured to be
2.76J·g°C Suppose 466.g of the substance are heated until the temperature of the sample has changed by 39.4°C
.
Write an equation that will let you calculate the heat
Q
that was needed for this temperature change. Your equation should contain only symbols. Be sure you define each symbol.
Explanation / Answer
Cp = specific heat capacity of a pure substance = 2.76 J/g C
Q = heat needed to change the temperature of a sample of the substance
m = mass of the sample = 466 g
DT = the change in temperature = 39.4 C
Q = m*Cp*DT = 466*2.76*39.4 = 50764.7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.