Ethyl chloride vapor decomposes by the first-order reaction C2H5ClC2H4+HCl The a
ID: 900609 • Letter: E
Question
Ethyl chloride vapor decomposes by the first-order reaction
C2H5ClC2H4+HCl
The activation energy is 249 kJ/mol and the frequency factor is 1.6×1014s1.
Part A: Find the value of the specific rate constant at 710 K .Express your answer using two significant figures.
Part B: Find the fraction of the ethyl chloride that decomposes in 18 minutes at this temperature. Express your answer using one significant figure.
Part C:Find the temperature at which the rate of the reaction would be twice as fast. Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
(A)
Ea = 249 kJ/mol
A = 1.6 x 10^14 s^-1
arrhenius equation
K = A e^-Ea / RT
K = (1.6 x 10^14) x e^- 249 / (8.314 x 10^-3) x710
K = 7.7 x 10^-5 s-1
specific rate constant = 7.7 x 10^-5 s-1
(B)
k = 1 /t * ln (Ao/A)
7.7 x 10^-5 = (1/ 18 x 60 ) * ln (Ao / A)
0.083 = ln (Ao / A)
Ao / A = 1.1
fraction = A / Ao = 1/1.1 = 0.92
92 % ethyl cholride decomposed
part C)
at temperature = 720K rate constant becomes twice.
for every change in temperature 10 K rate constant becomes twice
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.