Ethyl chloride vapor decomposes by the first-order reaction C_2H_5Cl rightarrow
ID: 477131 • Letter: E
Question
Ethyl chloride vapor decomposes by the first-order reaction C_2H_5Cl rightarrow C_2H_4 + HCl The activation energy is 249 kJ/mol and the frequency factor is 1.6 times 10^14 s^-1. Find the value of the specific rate constant at 710 K. Express your answer using two significant figures. k = s^-1 Find the fraction of the ethyl chloride that decomposes in 19 minutes at this temperature. Express your answer using two significant figures. Find the temperature at which the rate of the reaction would to twice as fast. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
specific rate constant k = A*exp(-Ea/(R*T)) =1.6*10^14*exp(-249*10^3/(8.314*700)) =0.00004196055 s^-1
b) from the unit of rate constant, we know it is a 1st order reaction
=> Fraction remaining =CA/CAO = (1-exp(-k*t)) =1-exp(-0.00004196055*19*60) =0.0467
=> Fraction decomped =1-CA/CAO =1-0.0467 =0.9533
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.