30. Part A The value of H° for the reaction below is -482 kJ. Calculate the heat
ID: 900516 • Letter: 3
Question
30. Part A
The value of H° for the reaction below is -482 kJ. Calculate the heat (kJ) released to the surroundings when 14.0 g of CO (g) reacts completely.
2CO (g) + O2 (g) 2CO2 (g)
31. Part A
The value of H° for the reaction below is -126 kJ. The amount of heat that is released by the reaction of 10.0 g of Na2O2 with water is ________ kJ.
2Na2O2 (s) + 2H2O (l) 4NaOH (s) + O2 (g)
32. Part A
The value of H° for the reaction below is -72 kJ. ________ kJ of heat are released when 3.0 mol of HBr is formed in this reaction.
H2 (g) + Br2 (g) 2HBr (g)
Explanation / Answer
30)
2CO (g) + O2 (g) 2CO2 (g)
MW of CO = 28 g/mol
m = 14 g
mol = mass/MW = 14/28 = 0.5
Hrxn = -482 kJ for 2 mol of CO
therefore for 0.5
0.5/2 * -482 = -120.5 kJ
31.
2Na2O2 (s) + 2H2O (l) 4NaOH (s) + O2 (g) H = -126
m = 10.0 Na2O2
MW of Na2O2 = 77.98
mol = mass/MW = 10.0 /77.98 = 0.1282 mol
2 mol fo Na2O2 will produce -126 kJ
therefore
0.1282 mol will produce--> -126*0.1282/2 = -8.08 kJ
32
H = -72 kJ for 2 mol
therefore for
n = 3 mol
you should have
3/2*Hrxn = 1.5*-72 = -108 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.