PLEASE BE SURE TO SHOW ALL OF YOUR WORK. Consider the reaction between hydrazine
ID: 899624 • Letter: P
Question
PLEASE BE SURE TO SHOW ALL OF YOUR WORK.
Consider the reaction between hydrazine (N2H4) and oxygen (O2):
N2H4 (l) + O2 (g) NO2 (g) + H2O (g)
a. Be sure the equation is balanced before attempting any type of stoichiometric calculation!
b. If 45.0 grams of hydrazine is reacted with 45.0 grams of O2, which is the limiting reagent?
c. How many grams of NO2 are produced from the reaction of 45.0 grams of the limiting reagent (in ‘b’)?
d. If 38.6 g of NO2 are obtained from the reaction in part ‘b’, what is the percent yield?
Explanation / Answer
Balanced equation
N2H4 (l) + 3O2 (g) ---> 2NO2 (g) + 2H2O (g)
b)
m = 45 g of N2H4
m = 45 g of O2
find limiting reactant
MW of N2H4 = 32.0452
MW of O2 = 31.988
mol = 45/32.04= 1.404
mol of O2 = 45/31.988 = 1.406
since ration is 1:3, the limiting reacatant is O2
c. How many grams of NO2 are produced from the reaction of 45.0 grams of the limiting reagent (in ‘b’)?
find NO2 production
1 mol of Hydrazine = 2 mol o fNO2
1.404 mol of hydrazine = 2*1.406 = 2.81 mol of NO2 will be produced
MW of NO2 = 46
mass = mol*MW = 2.81*46 = 129.26 grams of NO2 will be produced
d. If 38.6 g of NO2 are obtained from the reaction in part ‘b’, what is the percent yield?
m = 38.6 g of NO2 obtained...
find %yield
% yield = real/theoretical * 100% = 38.6 / 129.26 * 100 = 29.86%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.