PLEASE BE SURE TO PROVIDE ACCURATE AND COMPLETE ANSWER PLEASE BE SURE TO PROVIDE
ID: 2518920 • Letter: P
Question
PLEASE BE SURE TO PROVIDE ACCURATE AND COMPLETE ANSWER
PLEASE BE SURE TO PROVIDE ACCURATE AND COMPLETE ANSWER
Goldberg Company is a retail sporting goods store that uses an accrual accounting system. Facts regarding its operations follow Sales are budgeted at $160,000 for December and $130,000 for January, terms 1leom, n/60 Collections are expected to be 50% in the month of sale and 48% in the month following the sale. Two percent of sales are expected to be uncollectible and recorded in an allowance account at the end of the month of sales. Bad debts expense is included as part of operating expense:s Gross margin is 30% of sales All accounts receivable are from credit sales. Bad debts are written off against the allowance account at the end of the month following the month of sale Goldberg desires to have 80% of the merchandise for the following month's sales on hand at the end of each month. Payment for merchandise is made in the month following the month of purchase Other monthly operating expenses to be paid in cash total $12,800 Annual depreciation is $126,000, one-twelfth of which is reflected as part of monthly operating expenses . Goldberg Company's statement of financial position at the close of business on November 30 follows GOLDBERG COMPANY Statement of Financial Position November 30, 2016 Assets Accounts receivable (net of $4,000 allowance for doubtful accounts) Inventory Property, plant, and equipment (net of $510,000 accumulated depreciation) $11,000 42,000 89,600 890,000 Total assets $1,032,600 Liabilities and Stockholders' Equity Accounts payable Common stock Retained earnings $ 131,000 800,000 101,600 Total liabilities and equity $1,032,600 Required 1. What is the total of budgeted cash collections for December? (Do not round intermediate calculations.) Budgeted cash collections-DecemberExplanation / Answer
1. BUDGETED CASH COLLECTIONS FOR THE MONTH OF DECEMBER IS=80000-2300-77700
50% OF SALES- 160000*50%=80000
MONTHLY OPERATING EXPENSES= 12800-1/12 OF 126000=2300
2 CASH SALES= 50%0F TOTAL SALES = 80000
BAD DEBTS= 2% OF TOTAL SALES=3200
ACCOUNTS RECEIVABLES=160000-80000-3200-76800
3. GROSS PROFIT IS 30% OF SALES=48000
OPERATING EXPENSES=12800
NET PROFIT=48000-12800=35200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.