Stoichiometry, yield and extent of reaction We have fermenter where the followin
ID: 899219 • Letter: S
Question
Stoichiometry, yield and extent of reaction
We have fermenter where the following biological reaction is taking place:
For a particular bacterial strain, the molecular formula was determined to beC4.4H7.3O1.2N0.86. These bacterial cells are grown under aerobic conditions with hexadecane (C16H34) as substrate.
Assume that 60% of the hexadecane is used for producing cells (also called biomass) and the remaining 40% of the hexadecane is used for other cell functions. You have been put in charge of a small batch fermenter for growing the bacteria and aim to produce 10 kg of cells for inoculation of a pilot-scale reactor.
a) Assuming this 60% conversion, what is the yield of cells from hexadecane in kg/kg?
b) What minimum amount of hexadecane substrate (in kg) must be contained in your culture medium? Remember that only 60% of the hexadecane is converted to cells.
c) What must be the minimum concentration of hexadecane (in kg/m3 ) in the medium if the fermenter working volume is 4.3 cubic meters? Remember that only 60% of the hexadecane is converted to cells.
PLEASE HELP! I think the last person who tried to help got there numbers all messed up. It is a 60% yield
Explanation / Answer
a) As per stoichiometry of equation
1 mole of hexadecane will give 1.65 moles of bacterial cell with mol formula C4.4H7.3O1.2N0.86
60% conversion means that from 1 mole we will obtain only 60 X 1.65 / 100 moles = 0.972 moles
Molecular weight of hexadecane = 226 g / mole
mol wt of bacterial cell = 12X4.1 + 7.3 + 16 X 1.2 + 14 X 0.86 = 52.8 + 7.3 + 19.2 + 12.04 = 91.34 g / mole
226 grams should give 1.65 X 91.34 grams of cell = 150.71
so 1Kg should give = 150.71 / 226 Kg = 0.667 Kg
But the yield is 60% so
It will give 60 X 0.667 / 100 Kg = 0.4002 Kg
so yield is = 0.4 Kg / Kg of hexadecan
b) To obtain 0.4 Kg of cell we need = 1Kg of hexadecane
So for 10Kg we will need = 1 X 10 / 0.4 Kg of hexadecane = 25 Kg of hexadecane
c) The volume is 4.3 m^3
And amount of hexadecane require = 25Kg
so 25Kg in 4.3 m^3
So in 1m^3 = 5.81 Kg
So concentration is 5.81 Kg / m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.