a 2.00 mL sample of vinegar is titrated with 15.86 mL of 0.350 M NaOH to a pheno
ID: 896259 • Letter: A
Question
a 2.00 mL sample of vinegar is titrated with 15.86 mL of 0.350 M NaOH to a phenolphthalein end pointA) calculate the molar its of acetic acid in the vinegar solution
B) calculate the % of acetic acid in the vinegar
a 2.00 mL sample of vinegar is titrated with 15.86 mL of 0.350 M NaOH to a phenolphthalein end point
A) calculate the molar its of acetic acid in the vinegar solution
B) calculate the % of acetic acid in the vinegar
a 2.00 mL sample of vinegar is titrated with 15.86 mL of 0.350 M NaOH to a phenolphthalein end point
A) calculate the molar its of acetic acid in the vinegar solution
B) calculate the % of acetic acid in the vinegar
Explanation / Answer
The reaction between Acetic acid and sodium hydroxide is given by
CH3COOH + NaOH CH3COONa + H2O
1mole of CH3COOH = 1mole of NaOH
CH3COOH solution NaOH solution
M1 = molarity of CH3COOH ? M2 = Molarity of NaOH=0.35M
V1 =Volume of CH3COOH =2 mL V2 = Volume of NaOH used=15.86mL
n1 = 1 n2 = 1 (From equation)
M1 =
M1 =
Molarity of Aceticacid in vinegar, M1 = 2.775 M
Strength of CH3COOH solution = Molarity x Molecular mass
= 2.775 X 60.06= 166.66 g/lit.
% of CH3COOH in 2.0 mL of Vinegar solution = Strength x
= 166.66 X 0.002 X 100
% of CH3COOH in 2.0 mL of Vinegar solution = 33.33%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.