Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Name the following compounds. Give the formula for each of the following ionic c

ID: 896163 • Letter: N

Question

Name the following compounds. Give the formula for each of the following ionic compounds. A compound contains 74.95% C, 11.74% H, and 13.31% O. Determine the empirical formula of this compound. Determine the percentage of Hydrogen and oxygen in water. Write the molecular, ionic and net ionic equation for the following reaction Elemental phosphorus and sulfur react directly to form P_4 S_3. If we have 153g S_8 and excess of phosphorus, what mass of P_4 S_3 can be produced. Analysis of a solution of NaOH showed that 42.67mL of 0.485 MHNO_3 was needed to titrate a 25.00 mL sample of NaOH. What is the concentration of the NaOH solution? What volume (in milliliters) of 0.150 M HCl is required to react completely with 0.503g fo dry Na_2 Co_3?

Explanation / Answer

1)A)a)Phosphorus pentachloride
b)Sodium sulphate
c)Calcium Nitride
d)Ferric nitrate
e)Sulphur dioxide
f)Dibromine Pentoxide

B)a)(NH3)2CO3
b)CaI3
c)CuBr2
d)AlPO4
e)AgCH3COOH
f)(NH3)3PO4

2)A) let the mass of the compound be x.so
moles of carbon = 74.95*x/12
=6.245
moles of H=11.74x/1
=11.74*x
Moles of oxygen=13.31*x/16
=0.831

Hence the empirical formula is = C15 H30 O

4)Moles of P4=153/(31*4)
=1.233
Hence mass of P4S3 produced = moles of P3S3*molar mass of it
=1.233*(31*4+3*32)
=271.26 grams

5)let it be x.so, balancing the number of moles of acid and base,
42.67*0.485=x*25
or x=0.827798

6)moles of Na2CO3=0.503/106
=0.004745 moles
let the volume of HCl be x.so,
0.004745*2*1000=0.15*x
or x=63.2667 mL

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote