Modern pennies are composed of zinc coated with copper. A student determines the
ID: 893048 • Letter: M
Question
Modern pennies are composed of zinc coated with copper. A student determines the mass of a penny to be 2.481 g and then makes several scratches in the copper coating (to expose the underlying zinc). The student puts the scratched penny in hydrochloric acid, where the following reaction occurs between the zinc and the HCl (the copper remains undissolved):
Zn(s)+2HCl(aq)H2(g)+ZnCl2(aq)
The student collects the hydrogen produced over water at 25 C. The collected gas occupies a volume of 0.894 L at a total pressure of 794 mmHg .
Calculate the percent zinc in the penny. (Assume that all the Zn in the penny dissolves.)
Explanation / Answer
Zn(s) + 2HCl(aq) -------> H2(g) + ZnCl2(aq)
Now, pressure exerted by the gas = total pressure - aqueous tension = 794-24 = 770 mm Hg
Now, Applying the ideal gas equation, i.e. P*V = n*R*T we get
(770/760)*0.894 = n*0.0821*298
or, n = 0.037 moles
Hence from the balanced reaction, moles of Zn reacted = moles of H2 evolved = 0.037
Now, molar mass of Zn = 65.38 g/mole
Thus, mass of Zn present in the penny = moles*molar mass = 0.037*65.38 = 2.421 g
Hence % Zn = (mass of zinc/mass of penny)*100 = 97.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.