Modern physics 1. airplane is of flying at a speed v- 1000 km/hr with respect to
ID: 251361 • Letter: M
Question
Modern physics 1. airplane is of flying at a speed v- 1000 km/hr with respect to the wind, which blows with 50 relative to the ground. Suppose the plane flies upwind 100 km (relative to speed u km/hr the ground) and then returns downwind to its starting point. fly (a) time needed to make the round-trip and compare it with the time t to (b) crosswind distance and return to the same spot relative to the ground. in Compute the time difference between the two roundtrips. Keep at least six significant di the computation, to appreciate the time difference. (c) Discuss how this is analogous to the Michelson-Morley experiment.
Explanation / Answer
downwind speed of the plane = 1000+50 = 1050 km/h
Time to fly 100 km t1= 100/1050 hr
upwind speed = 1000 -50 = 950 km/hr
Time to fly 100 km t2 = 100/950
Round trip time tup-down = 100/1050 +100/950 hrs
= 721.805 s
When the plane flies cross wind its speed
= sqrt(10002 + 502 ) = 1001.25 km/hr
In both directions the speed will be same
Time for round trip
tcross = 200/1001.25 hrs = 719.101 s
Time difference between the round trips
= 721.805 – 719.101 = 2.704 s
The wind blowing in our round trip is analogous to the assumed ether wind in M-M experiment. The round trip is equal to the reflection of light from the mirror. The speed of light is equal to the speed of the plane. The cross-wind trip is analogous to the situation where the interferometer is rotated through 900 to assumed ether wind direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.