Hydrogen gas can be produced by the reaction of sodium metal with hydrochloric a
ID: 891280 • Letter: H
Question
Hydrogen gas can be produced by the reaction of sodium metal with hydrochloric acid. The reaction between the acid and the sodium is: 2Na (s) + 2 HCl (aq) 2NaCl(aq) + H2 (g) A student collected 12.0 L of H2(g) gas over water at 20.0 °C and at a total pressure of 735 mmHg.
a. What is the pressure of dry H2 gas? (Hint: Vapour pressure of water at 20.0°C is 17.5 mmHg)
b. Calculate the mass of sodium is required to form 12.0 L of H2.
Identify which species is the oxidizing agent and which is the reducing agent.
Oxidizing agent:___
Reducing agent:___
Explanation / Answer
2Na (s) + 2 HCl (aq) -----> 2NaCl(aq) + H2 (g)
Collected 12L of H2
Temperature = 293K
Pressure total = 735 mm of Hg = 0.967 atm
Vapour pressure of dry H2 gas = 735-17.5 = 717.5 mm of Hg
12L of H2 = 12 moles of H2
Therefore 2 moles Of Na produces 1 mole of H2
so 24 moles of Na are required for 12L of H2
mass = 24*23 = 552 grams
Oxidiszing agent = HCl
reducing agent = Na
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.