Hydroelectric power system that its upper reservoir on a 1000 ft hill, and gener
ID: 2086286 • Letter: H
Question
Hydroelectric power system that its upper reservoir on a 1000 ft hill, and generates 50 MW. The system works during the off-peak hours at night (19 hours) and produces power during peak hours (5 hours). Calculate the amount of water (volume) needed to be pumped uphill and stored off-peak hours to generate 50 MW later at peak hours. Hydroelectric power system that its upper reservoir on a 1000 ft hill, and generates 50 MW. The system works during the off-peak hours at night (19 hours) and produces power during peak hours (5 hours). Calculate the amount of water (volume) needed to be pumped uphill and stored off-peak hours to generate 50 MW later at peak hours.Explanation / Answer
Total energy generated during peak hours is
E = 50x106x 5x3600 J = 9x1011 J
assuming full conversion of the potential energy of water to electric energy (100% efficiency)
Required potential energy uphill = 9x1011 J
The potential energy of water = Volume x density x height x g
assuming density of water = 1000 kg/m3 and g = 9.8 m/s2
height = 1000 ft = 304.8 m
volume of water needed = 9x1011 / (1000x9.8x304.8) = 301301.623 m3
Note: I have answered based on the data provided. For a more detailed solution, detail data should be provided.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.