a sample of gas occupies a value of 55.9 ml In this virtual lab you will use cof
ID: 889103 • Letter: A
Question
a sample of gas occupies a value of 55.9 ml In this virtual lab you will use coffee cup calorimetry to determine the specific heat,c of a metal /2015 11:55 PM A 12.8/15 9/24/2015 01:52 PM Grac Print Calculator -J) Periodic Table n3 of 14in Mapd g leaming A sample of gas occupies a volume of 55.9 mL. As it expands, it does 116.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas? Number 169.20 mL O Previous Give Up & View Satulion O Check Answer 0 Next Exit- HintExplanation / Answer
1. let us consider isothermal expansion of gas,
Wirr = -PDV
P = 783 torr = 1.030 atm
DV = v2-v1
v2 = final volume of gas = ?
v1 = initial volume of gas = 55.9 ml
work done on surroundings = - work done by the gas.
wirr = - 116.7 joule = - 1.15 L.atm ( 1 L.atm = 101.2 joule)
- 1.15 = - 1.030 *(V2-55.9)
V2 = 57.2 ml = final volume of gas
2.
heat lost by the metal = heat gained by the water
heat gained by the water qwater = mass of water*Specific heat of water*DT
= 130*4.184*(23-20)
= 1631.76 joule.
therefore,
heat lost by the metal(qmetal) = 1631.76 joule.
mass of metal = 45 grams
DT = Ti-Tf
Tf = 23 C , Ti = highest temperature of metal = 84 C
DT = 84-23 = 61 C
qmetal = mass of metal * Specific heat of metal * DT
Specific heat of metal = qmetal / mmetal*DT
= 1631.76/(45*61)
Specific heat of metal = 0.594 j/g.C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.