Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The reactant concentration in a zero-order reaction was 0.100 M after 160 s and

ID: 887972 • Letter: T

Question

The reactant concentration in a zero-order reaction was 0.100 M after 160 s and 2.50×102M after 365 s . What is the rate constant for this reaction?

Correct

Part B

What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A?

.0586

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part C

The reactant concentration in a first-order reaction was 7.20×102M after 30.0 s and 4.20×103Mafter 100 s . What is the rate constant for this reaction?

Part D

The reactant concentration in a second-order reaction was 0.750 M after 295 s and 6.20×102M after 815 s . What is the rate constant for this reaction?

k0th = 3.66×104   M/s  

Explanation / Answer

PART A:

reactant concentration in a zero-order reaction was(a-x)1= 0.100 M (a-x)2= 2.50x10-2M

after time t1=160 s   t2= 365 s

k0=1/(t2-t1)[(a-x)2-(a-x)1]

                      =   (1/205)[2.5x10-2 -0.100]

                        = 0.075/205

                      K0 = 3.65x10-4

PART B     

was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A?

                    K0 = 3.65x10-4   (a-x)= 0.100 M     a=?

   k0=1/(t0)[(a--(a-x)]

                    3.65x10-4 =[1/160]x[a-(0.100)]

             3.65x10-4x160 =[a-(0.100)]

                584x10-4=(a-0.100)

                            584x10-4 =[a-(0.100)]

                                        a= 0.0584+0.100

               a=0.1584

PART C       

   (a-x)1= 7.20x10-2        (a-x)2= 4.20x10-3       t1=30            t2 =100s      

   K1=2.303/(t2-t1)xlog[(a-x)1/(a-x)2]

   k1= 2.303/(100-30)xlog[(7.20x10-2)1/(4.20x10-3)]

      k1= [2.303/(70)]xlog[(7.20x10-2)/(4.20x10-3)]

       k1=0.0329xlog[17.14]       

                              k1=0.0329x1.2340

                 k1=0.04059

                   k1=4.05x10-2 S-1

PART D:

(a-x)1= 0.750 M    t1= 295 s(a-x)2= 6.20×102M t2=815 s . What is the rate constant for this reaction?

            K2=1/(t2-t1) [1/(a-x)2-(1/a-x)1]

               k2= [1/(815-295)]x[(1/ 6.20x10-2)-(7.50x10-2)]

             k2=[1/(520)]x[(7.50x10-2)/ 6.20x10-2)-(6.20x10-2/7.50x10-2)]

                 k2=[1.92x10-3]x[(1.3x10-2)/46.5x10-4]

              k2=[1.92x10-3)]x[0.0279x102]

                          k2=[1.92x10-3)]x[0.0279x102]

                  k2=5.367x10-3M1s1

             



  

              

     

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote