The shark tank at an aquarium houses 5 sharks that deplete the aquarium water of
ID: 887702 • Letter: T
Question
The shark tank at an aquarium houses 5 sharks that deplete the aquarium water of a total of 65.00 g of oxygen per hour. Water from the tank is diverted through a bubbler unit that oxygenates the water using a stream of oxygen-rich air, and then is returned to the tank. At steady state, water enters the bubbler containing 0.000700 wt% O2 and exits the bubbler containing 0.001000 wt% O2. For every kilogram of the inlet water stream that enters the bubbler, 0.00500 mol of oxygen-rich air with an initial composition of 35.00 mole% O2 and 65.00 mole% N2 is fed through the bubbler.
What is the flow rate of the inlet water stream?
What is the mol% of O2 in the oulet air stream?
Explanation / Answer
Let flow rate of the inlet water stream be X kg/hr
O2 present in inlet water stream = 7 x 10-6 * x kg
For every kg of inlet water stream -
Moles of air = 5 x 10-3
Moles of O2 = 0.35 * 5 x 10-3 = 1.75 x 10-3
Moles of N2 = 3.25 x 10-3
For every kg of inlet stream, amount of oxygen rich air added = 5 x 10-3 * [9.6 + 19.6] g
= 1.46 x10-4kg
For X kg of inlet stream = X * 1.46 x10-4kg
Outlet stream = X + X * 1.46 x10-4kg
Weight of O2 in outlet stream = X*7 x 10-6 + X*48 x 10-6
= X*55 x10-6 kg
Weight of N2 in outlet stream = X*98 x 10-6 kg
Mole percent of O2 = (X*55 x 10-6 / 0.032 ) / [ (X*55 x 10-6 / 0.032) + (X*98 x 10-6 / 0.028) ] * 100
= 32.95 %
5 sharks deplete 65.00 g of oxygen per hour.
So,
Flow rate * 7 x 10-6 = 0.065
Flow rate = 9285.714 kg / hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.