Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The shark tank at an aquarium houses 5 sharks that deplete the aquarium water of

ID: 478933 • Letter: T

Question

The shark tank at an aquarium houses 5 sharks that deplete the aquarium water of a total of 60.00 g of oxygen per hour. Water from the tank is diverted through a bubbler unit that oxygenates the water using a stream of oxygen-rich air, and then is returned to the tank. At steady state, water enters the bubbler containing 0.000700 wt% O2 and exits the bubbler containing 0.001000 wt% O2. For every kilogram of the inlet water stream that enters the bubbler, 0.00500 mol of oxygen-rich air with an initial composition of 45.0 mole% O2 and 55.00 mole% N2 is fed through the bubbler. Label the flowchart of the process below. Drag the labels below to fill in the spaces next to each quantity. If pu not a value for a quantity, place the word known in the space. DO NOT LEAVE ANY PACES EMPTY Outlet air unknown mol/hr unknown mol% O2 Inlet water (oxygen-poor) unknown mol% N2 unknown kg/hr Bubbler 0.0007 wt% O2 Outlet water (oxygen-rich water unknown wt% unknown kg/hr 0.001 wt% O2 Inlet air SCROLL BELOW TO SEE unknown unknown wt% water THE REST OF THIS unknown molhr PROBLEM. 45.0 mol% O2 55.00 mol% N

Explanation / Answer

Flow rate of inlet water stream

At steady state, water enters the bubbler containing 0.000700 wt% O2 and exits the bubbler containing 0.001000 wt% O2

Amount of O2 added in bubbler is 0.001-0.0007 = 0.0003wt% = 0.0003 g O2 per 1 g of water(or 1 ml of water)

Now, 0.0003 g O2 per 1 ml of water = 0.3 g O2 per 1 L of water.

Sharks consume 75 g O2 per hour, and we need to at least replenish 75 g O2 per hour.

Flow rate = 75 g/0.3 g = 250 L water per hour.

2B)

0.3 g O2 is added per liter which is 0.018 moles

As given in question, moles of O2 = 0.005 + 0.018 = 0.023 moles and it is 40% of total while N2 moles are 60%

Moles of N2 = 60 * 0.023 / 40 = 0.0345

Mole percent of O2 = (Moles of O2/Moles of O2 + Moles of N2) * 100

                                    = (0.023/0.023+0.0345) * 100

                                       = 0.4 * 100 = 40%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote