Buffer capacity is a measure of a buffer solution\'s resistance to changes in pH
ID: 887356 • Letter: B
Question
Buffer capacity is a measure of a buffer solution's resistance to changes in pH as strong acid or base is added. Suppose that you have 195 mL of a buffer that is 0.340 M in both hydrofluoric acid (HF) and its conjugate base (F). Calculate the maximum volume of 0.480 M HCI that can be added to the buffer before its buffering capacity is lost. Number mL, Previous O Next Exit Give Up & View Solution Check Answer Hint An ideal buffer has equal concentrations of acid and conjugate base for a [base] to [acid] ratio of 1 A buffer has lost its capacity when the ratio of [basel to [acid] is less than 0.10 or greater than 10.Explanation / Answer
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of (HF + F-) = 0.34 x 0.195 = 0.0663
now
an ideal buffer has equal conc of both
so
moles of HF = 0.066/2 = 0.03315
also
moles of F- = 0.03315
let the volume of HCl added be V
we know that
moles = molarity x volume
so
moles of HCl added = 0.48 x V = 0.48V
now
when HCl is added
the reaction becomes
F- + H+ ---> HF
so
moles of F- reacted = moles of H+ added = 0.48V
moles of F- remaining = 0.03315 - 0.48 V
moles of HF formed = moles of H+ added = 0.48V
new moles of HF = 0.03315 + 0.48V
now
ratio of moles of base to acid = moles of F- / moles of HF
= ( 0.03315 - 0.48V) / ( 0.03315 + 0.48V)
so this should not be less than 0.1
so
( 0.03315 - 0.48V) / ( 0.03315 + 0.48V) > 0.1
0.03315 - 0.48V > 0.003315 + 0.048V
0.029835> 0.528V
V<0.0565
so
max volume of HCl = 0.0565 L = 56.5 ml
so
56.5 ml of HCl can be added
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.