Buffer capacity is a measure of a buffer solution\'s resistance to changes in pH
ID: 495172 • Letter: B
Question
Buffer capacity is a measure of a buffer solution's resistance to changes in pH as strong acid or base is added. An ideal buffer has equal concentrations of acid and conjugate base for a base] to [acid] ratio of 1. A buffer has lost its capacity when the ratio of [base] to [acid] is less than 0.10 or greater than 10. Suppose that you have 195 mL of a buffer that is 0.260 M in both hydrofluoric acid (HF) and its conjugate base (F Calculate the maximum volume of 0.160 M HCI that can be added to the buffer before its buffering capacity is lost. Number mLExplanation / Answer
total moles of buffer = 195 x 0.260 / 1000 = 0.0507
pKa of HF = 3.20
pH = pKa + log [F- / HF]
= 3.20 + log (0.260 / 0.260)
= 3.20
pH = 3.20
when pH of a buffer capacity changes by 1 unit then the buffer capacity to be lost
when HCl is added , new pH will be less than 3.20
concentration when pH = 2.20
pH = pKa + log [F- / HF]
2.20 = 3.20 + log [F- / HF]
[F- / HF] = 0.1
[F- + HF] = 50.7
50.7 - x / 50.7 + x = 0.1
x = 41.48
mmoles of acid added = 41.48
molarity = moles / volume
0.160 = 41.48 x 10^-3 / volume
volume = 0.259 L
volume of acid = 259.3 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.