A pair of students found the temperature of 100. g of water to be 25.8°C. They t
ID: 886968 • Letter: A
Question
A pair of students found the temperature of 100. g of water to be 25.8°C. They then dissolved 7.32 g of AgNO3 in the water. When the salt had dissolved, the temperature of the water was 23.5°C.
chemPad
Help
The temperature change would be twice as large.The temperature change would be three times as large. The temperature change would be one-half as large.The temperature change would be one-third as large.The temperature change would be four times larger.The temperature change would be the same.
Explanation / Answer
(a) T = 25.8 - 23.5 = 2.3 oC
(b) entropic
(c) absorbed energy from the dissolution process
(d) must have increased
(e) AgNO3 (s) + H2O (l) --------------------> AgNO3 (aq)
(f) AgNO3 mass = 7.32 g
AgNO3 molar mass = 169.87 g / mol
moles = mass / molar mass
= 7.32 / 169.87
= 0.0431
AgNO3 -----------------------> Ag+ + NO3-
0.0431 0.0431 0.0431
so moles of cation 0.0431
moles of anion = 0.0431
(g) The temperature change would be one-third as large
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.