Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A) C)What is the hydrogen concentration when the biphenyl concentration is 0.085

ID: 886252 • Letter: A

Question

A)

C)What is the hydrogen concentration when the biphenyl concentration is 0.085 M?

D)Estimate the instantaneous rate of reaction at 0.5 s, by calculating the average rate between 0.00 and 1.00 s?

Under certain conditions, biphenyl, C12H10, can be produced by the decomposition of cyclohexane, CsH12 (see below). The table represents part of the data obtained in kinetics experiments What is the biphenyl concentration at 1.00 s? 206H12 C12H10 + 7H2 Time (s) CEH12 (M) C12H1o (M) H2 (M) 0.00 0.200 1.00 0.159 2.00 0.132 Answer:

Explanation / Answer

2C6H12 ------> C12H10 + 7H2

a - 2X................X............7X

According to the stoichiometry of the reaction for every 2 moles of C6H12 reaction 1 mole of C12H10 is produced and 7 moles of H2 is produced

After 1 s C6H12 reacted = 0.200 - 0.159 = 0.041 M

Therefore C12H10 formed = 0.041 / 2 = 0.0205 M

H2 formed = 0.0205 x 7 = 0.1435 M

B)

When the biphenyl concentration is 0.043 M

Amount of cyclohexane reacted = 2 x 0.043 = 0.086 M

Hence Amount of Cyclohexane left out (Cyclohexane Conc.) = 0.2 - 0.086 = 0.114 M

C)

When the biphenyl conc. if X hydrogen conc. is 7X

Hence the hydrogen conc. when the biphenyl conc. is 0.085 M is 7 x 0.085 = 0.595 M

D)

Average rate of reaction between 0 and 1 sec.

(0.200 - 0.159) / 2 x 1 = 0.0205 M / s = Rate of formation of Biphenyl = Instantaneous rate of reaction at 0.5 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote