A) Assuming a constant paddling effort throughout, how fast is the river flowing
ID: 1586192 • Letter: A
Question
A) Assuming a constant paddling effort throughout, how fast is the river flowing?
B) What would the canoe speed in a still lake be for the same paddling effort?
Explanation / Answer
C is the speed of canoe , R is the speed of river
Paddling for 1.8 hour, reaching a point 2.1km farther upstream
=> C - R = 2.1/1.8 km/h
=> C = 1.16 + R
t = D / R , the bottle has 1.8 hour head start
=> 5.6 / (C + R) = (3.5 / R) - 1.8
=> 5.6 / (C + R) = (3.5 - 1.8*R) / R
=> 5.6R = 3.5C - 1.8C*R + 3.5R - 1.8R^2
Substituting
=>5.6R = 3.5(1.16 + R) - 1.8R(1.16+ R) + 3.5R - 1.8R^2
=> 5.6R = 4.06 + 3.5R - 2.08R - 1.8R^2 + 3.5R - 1.8R^2
=> 0 = 3.6R^2 - 0.68R - 4.06
R = 1.16 km/h
C = 1.16+1.16= 2.32 km/h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.