A) According to the U.S. Energy Information Administration, the United States ge
ID: 1475472 • Letter: A
Question
A) According to the U.S. Energy Information Administration, the United States generated approximately 4.12×1012 kWh of electrical energy during 2010. If we could generate all this energy using a matter-antimatter reactor, how many kilograms of fuel would the reactor need, assuming 100% efficiency in the annihilation?
B) Suppose the fuel consisted of aluminum and anti-aluminum, each of density 2710 kg/m3. If the aluminum and anti-aluminum were each stored as a cubical pile, what would the side-length of each cube be?
Explanation / Answer
A)m*c2 = 4.12*1012 *1000*3600
m*(3*108)2 = 4.12*1012 *1000*3600
m= 164.8kg
aluminum and anti aluminum is present in equal amount so each will have 164.8kg / 2 =82.4kg
volume= mass / density =82.4/2710 0.0304m3
if is side is having L meter length than L3 = 0.0304
from above L= 0.312m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.