To entertain children, I enjoy popping corks from bottles contating vinegar and
ID: 884489 • Letter: T
Question
To entertain children, I enjoy popping corks from bottles contating vinegar and baking soda. I pout about 50 mL of cinegar into a 500-mL plastic bottle. Then I wrap about 5g of baking soda (NaHCO3) in one layer of tissue and drop the tissue into the bottle. I place a cork tightly in the mouth of the bottle and step back. The chemical reaction generates CO2(g) that pressurizes the bottle and eventually burtst the cork into air.
Use the ideal gas law to calculate how many L of CO2(g) are generated if P = 1bar and T= 300K. If there is 0.5L of air space in bottle, what pressure can be generated to pop the cork? R= 0.08314 L bar/ K mol
Explanation / Answer
NaHCO3(s) + CH3COOH(l) CO2(g) + H2O(l) + Na+(aq) + CH3COO-(aq)
idael gas equation: PV=nRT
P= 1 bar
no. of mole of soda:
5 g / 84 g/mol = 0.0625 moles of soda
now, no. of moles of acetic acid in vinegar:
0.050 * 653 g/L = 32.65 g of vinegar
Vinegar is 5% acetic acid
.05 * 32.65 g = 1.6325 g of acetic acid
1.6325 g / 75 g/mol = 0.0218 moles
therefore, this is the limiting reactant.
one mole of acetic acid reacts with one mole of soda to give one mole of carbon dioxide.
therefore moles of gas produced=0.0218 moles
using PV=nRT
V= (0.0218moles x R= 0.08314 L bar/ K mol x 300 K)/1bar
V=0.544 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.