A) A rectangular block has dimensions 2.9 cm × 4.6 cm × 11.8 cm. The mass of the
ID: 884270 • Letter: A
Question
A) A rectangular block has dimensions 2.9 cm × 4.6 cm × 11.8 cm. The mass of the block is 619.0 g. What are the volume and density of the block?
B)A sample containing 34.02 g of metal pellets is poured into a graduated cylinder initially containing 12.0 mL of water, causing the water level in the cylinder to rise to 21.6 mL. Calculate the density of the metal.
C)The density of pure silver is 10.5 g/cm3 at 20°C. If 4.50 g of pure silver pellets is added to a graduated cylinder containing 16.4 mL of water, to what volume level will the water in the cylinder rise?
D)Calculate the volume of a 22.4 g sample of butane. The density of butane is 0.579 g/mL.
Explanation / Answer
1.
Volume = 2.9*4.6*11.8
=157.4 cm^3
density = mass / volume
= 619 / (157.4)
= 3.9 gm/cm^3
= 3.9 gm/mL
2)
Increase in volume =volume of pellets
= 21.6 mL - 12.0 mL
= 9.6 mL
mass = 34.02 gm
Density = mass/volume
= 34.02 / 9.6
= 3.5 gm/mL
= 3.5 gm/cm^3
3)
density = 10.5 gm/cm^3
= 10.5 gm/mL
Volume of silver = mass/density
= 4.5/10.5
=0.4 mL
Final volume = 16.4 mL+ 0.4 mL = 16.8 mL
4)
Volume = mass / density
= 22.4 / 0.579
= 38.7 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.