A) A chemist wants to make 6.5 L of a 0.310 M CaCl 2 . What mass of CaCl 2 (in g
ID: 900809 • Letter: A
Question
A) A chemist wants to make 6.5 L of a 0.310 M CaCl2. What mass of CaCl2 (in g) should the chemist use?
B) What mass of silver chloride cna be produced from 1.00 L of a 0.104 M solution of silver nitrate? The reaction described required 3.79 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution? Express your answer with the appropriate units
C) What volume (in mL) of a 0.300 M HNO3 solution will completely react with 26.6 mL of a 0.117 M Na2CO3 soltuion according to this balanced equation? Na2CO3(aq)+2 HNO3(aq)----> 2NaNO3(aq)+CO2(g)+H2O(l)
D) Consider the following precipitation reaction: 2 Na3PO4(aq)+3CuCl2(aq)---->Cu3(PO4)2(s)+6 NaCl(aq). What volume of 0.190 M Na3PO4 solution is neccessary to completely react with 93.3 mL of a 0.110 M CuCl2
Explanation / Answer
A) Number of moles of CaCl2 = 6.5*0.31 = 2.015
Thus weight = 111*2.015 = 223.66 g
B) reaction missing
C) The reaction occurs in the ratio 1:2 . Let the volume be V mL. Thus
2*26.6*0.117 = 0.3*V
Thus V = 20.748 mL
D) The reaction occurs in the ratio 2:3. Let the volume be V mL. Thus
93.3*0.11*2 = 0.19*V*3
Thus, V = 36.01 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.